Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - Klasa 1 ZA

W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Klasa IZA z wychowawcą Krzysztofem Mikus wykonała projekt edukacyjny w formie gazetki pod tytułem „Wykorzystanie nowoczesnych technologii przy wykonywaniu prac wykończeniowych w budownictwie”

Realizację projektu rozpoczęto od sondowania uczniów, co do potrzeby tworzenia gazetki szkolnej dla uczniów przez nich samych. Po pozytywnych opiniach i wyrażonej chęci pracy nad utworzeniem gazetki dla uczniów rozpoczęto przygotowanie scenariusza kolejnych działań.

Na pierwszym spotkaniu zapoznano uczniów z celami, zakresem tematycznym, sposobami realizacji przedsięwzięcia, zadaniami do wykonania, harmonogramem oraz ocenianiem realizacji projektu.

Kolejne spotkania to dalsza nauka i poznawanie pracy dziennikarskiej, selekcjonowanie artykułów, zapoznanie z prawem prasowym, poznanie zasad przeprowadzania wywiadów, pisania depeszy, newsa czy relacji.

Konsultacje odbywały się nie tylko na regularnych spotkaniach, ale również za pośrednictwem Internetu poprzez wysyłanie wiadomości do poszczególnych uczniów. Po ustaleniu, które artykuły trafią do gazetki, postanowiono ją wykonać na korytarzu w szkole gdzie będą ja mogli wszyscy zobaczyć i przeczytać. Niewątpliwą satysfakcją była pochwała pani Dyrektor oraz zainteresowanie przez uczniów i nauczycieli.