Warsztaty edukacyjne „Metody efektywnego uczenia się”

Dnia 21-ego lutego 2018-ego roku uczniowie z klasy I, II i III technikum uczestniczyli w zajęciach „Metody efektywnego uczenia się” przeprowadzonych przez p. Michała Filipiaka – doradcę zawodowego z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Siedlcach.

Celem spotkania było poznanie warunków efektywnego uczenia się i ukształtowanie tej umiejętności wśród młodzieży, omówienie istotnych elementów związanych z funkcjonowaniem mózgu człowieka oraz ukazanie, za co odpowiedzialne są poszczególne półkule. Prowadzący uświadamiał uczniów, że nabycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności skutecznego uczenia się jest niezwykle ważne a sekretem efektywności w nauce jest angażowanie obu półkul mózgowych w procesie uczenia się, które jest możliwe dzięki stosowaniu technik pamięci oraz notowaniu przy użyciu map myśli. Omówiono także istotne czynniki sprzyjające efektywnemu uczeniu się, wśród których znalazły się między innymi – silna motywacja, poczucie własnej wartości oraz pozytywne nastawienie i działanie.

Podczas ćwiczeń indywidualnych i grupowych zaproponowanych przez prowadzącego młodzież mogła dowiedzieć się, która z ich półkul mózgowych jest bardziej rozwinięta i jakimi technikami można pracować, aby ćwiczyć pamięć. Zapoznano uczniów m. in. z mnemotechnikami, które ułatwiają szybsze zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji. Owe techniki szybkiego uczenia stanowią swoisty trening pamięci, poprawiają koncentrację i pamięć, pozwalają uczyć się szybko i skutecznie oraz ułatwiają naukę języków obcych.

Podsumowując spotkanie uczniowie zgodnie stwierdzili, że tak naprawdę, to sami muszą dobrać sobie swoją metodę, przede wszystkim myśleć pozytywnie i uwierzyć we własne możliwości, a zaprezentowane podczas spotkania techniki i metody ćwiczenia pamięci na pewno zostaną przez nich wykorzystane i przyczynią się do lepszych efektów w nauce.