100 lat Niepodległej

Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę 9 listopada 2018 r. wszyscy uczniowie ZSP Nr 5 wraz z nauczycielami  i pracownikami świętowali ten dzień uroczyście.  Akademia rozpoczęła się o godz. 10.45 wprowadzeniem sztandaru szkoły i przedstawieniem zgromadzonym  historii powstania hymnu i okoliczności z tym związanych.

O godzinie 11.11 wszyscy odśpiewali cztery zwrotki Hymnu Polski.

Kolejnym etapem obchodów był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Drony z poligonu.

Wysłuchaliśmy pieśni, które zajmują ważne miejsce w kanonie twórczości polskiej muzyki, są znane młodszym i starszym My, pierwsza brygada, Przybyli ułani, O mój rozmarynie,  Białe róże, Wojenko, wojenko, Piechota ta szara piechota.

Poprzez melodię i patriotyczne teksty przypominają one o ważnych wydarzeniach w historii Polski, ale także o tęsknocie za wolnością lub członkiem rodziny, który walczył w wojnie. Niektóre pieśni patriotyczne mają wymiar żartobliwy, gdyż śmiechem próbowano przetrwać traumatyczne wydarzenia wojen. Pieśni patriotyczne stanowią też muzyczny pomnik dla bohaterskich polskich żołnierzy walczących za Ojczyznę.

Na koniec wykonano wspólne, pamiątkowe zdjęcie.