sobota, 28 września, 2024
AktualnościHistoriauczniowie

VII Mazowiecki Zlot Młodzieży

📅 W czwartek, 19 września, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: panią Beatą Dudziak, Mariolą Michalską, Beatą Dmowską, Kingą Krzemińską i Anną Wojciechowską oraz przedstawicielkami PTTK w Siedlcach, panią Urszulą i panią Izabelą, wzięli udział w VII Zlocie Młodzieży „Śladami Powstania Warszawskiego 1944” pod szyldem PTTK 🏞️. Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

🎯 Celem wycieczki było m.in. poznawanie historii i tradycji Mazowsza, kształtowanie postaw patriotycznych oraz zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, uczczenie 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. W wydarzeniu wzięło udział 12 grup (ponad 300 osób) z województwa mazowieckiego.

🕵️‍♂️ Zlot rozpoczął się zbiórką w pobliżu Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie na uczestników czekało mnóstwo emocjonujących atrakcji. Uczniowie, podzieleni na grupy, wraz z opiekunami, mieli za zadanie przejście trasy zlotowej, przygotowanej w formie gry terenowej na orientację. Drużyna pani Anny Wojciechowskiej, złożona z uczniów klasy 5 TC, zdobyła I miejsce. Serdeczne gratulacje! 🏆 Szczególnym zaangażowaniem wykazali się Adam Kalinowski i Kacper Moreń, którzy poprowadzili grupę ku kolejnym punktom pamięci o poległych bardzo szybko i sprawnie.

🖼️ Następnym etapem wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Wojska Polskiego. Tam na uczestników zlotu czekała imponująca wystawa „1000 lat chwały oręża polskiego”, wirtualna strzelnica, test krajoznawczo-historyczny oraz kolejna gra terenowa. Uczniowie naszej szkoły zdobyli I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych! 🥇

• Adam Kalinowski i Kacper Moreń zdobyli I miejsce w grze terenowej na terenie Muzeum Wojska Polskiego.
  • Oliwia Czarnocka, Eryk Konstantynowicz i Mateusz Kostrzewski zdobyli I miejsce w konkursie krajoznawczo-historycznym.

🎖️ Wręczenie nagród uświetniła wizyta pułkownika Krzysztofa Terczyńskiego, uczestnika Powstania, który opowiedział młodzieży ciekawe historie swoich znajomych, biorących udział w działaniach powstańców.

Wszyscy uczestnicy otrzymali odznakę Śladami Powstania Warszawskiego w stopniu Popularnym. 🎖️ Wspaniała inicjatywa! Mamy nadzieję na uczestnictwo w takich przedsięwzięciach w kolejnych latach.