poniedzia艂ek, 2 pa藕dziernika, 2023
Zesp贸艂 Szk贸艂 Ponadpodstawowych Nr 5
Bez kategoriiBibliotekaSamorz膮d

9-15.05.2022 r. Tydzie艅 Bibliotek pod has艂em: “Biblioteka – 艣wiat w jednym miejscu”馃摎馃實

Has艂o, zaproponowane przez Gra偶yn臋 Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczy艅skich w Poznaniu, odnosi si臋 do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocze艣nie. Z jednej strony ksi膮偶nica to swoista oaza w mie艣cie, ma艂y jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony 鈥 drzwi do Universum.

Wystarczy wej艣膰 鈥 i mo偶na by膰 tu, a zarazem wsz臋dzie. Wystarczy si臋gn膮膰 po t臋 lub inn膮 ksi膮偶k臋, by znale藕膰 si臋 w XIX-wiecznej Anglii, w staro偶ytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podr贸偶owa膰 po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedo艅skim, a po Galii z Juliuszem Cezarem, budowa膰 kolej birma艅sk膮 z je艅cami wojennymi lub przemyca膰 literatur臋 wsp贸lnie z bibliotekarzami z Timbuktu. Albo wyruszy膰 w Kosmos 鈥 ten rzeczywisty (z Johnem D. Barrowem? ze Stephenem Hawkingiem?) lub wyimaginowany (z bohaterami Trylogii kosmicznej C.S. Lewisa?).

Jest jeszcze jeden wymiar owego bibliotecznego Universum: tu zebrana jest wiedza o wszystkim. Tu mo偶na szuka膰 odpowiedzi na pytania o literatur臋 i fizyk臋 kwantow膮, o histori臋 艣wiata i w臋dkarstwo, o zmiany klimatyczne i tw贸rczo艣膰 El Greco. I 偶adne z tych pyta艅 nie b臋dzie g艂upie. 呕adne nie pozostanie bez odpowiedzi.

Ca艂y 艣wiat w jednym miejscu. Ca艂a wiedza o 艣wiecie na wyci膮gni臋cie r臋ki.

Tydzie艅 Bibliotek 2022 鈥 Biblioteka 鈥 艣wiat w jednym miejscu 鈥 Tydzie艅 Bibliotek (sbp.pl)