sobota, 20 lipca, 2024
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5

Fryzjer

Fryzjer jest osobą, która zawodowo zajmuje się układaniem fryzur zgodnie z życzeniem klienta. W pierwszej kolejności doradza wybór odpowiedniej fryzury, dopasowanej do kształtu twarzy klienta i jego kolorystyki lub proponuje odpowiednie modyfikacje.

Zadaniem fryzjera jest odpowiednie ostrzyżenie i wymodelowanie włosów, aby osiągnąć efekt oczekiwany przez klienta. Obok strzyżenia i układania włosów, fryzjerzy zajmują się także wszelkimi rodzajami koloryzacji włosów – farbowaniem, rozjaśnianiem, tworzeniem pasemek, balejażem, dekoloryzacją. W wielu nowoczesnych, ekskluzywnych salonach fryzjerskich mycie włosów połączone jest z szeregiem dodatkowych usług takich jak masaż głowy, zastosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Wiele salonów oferuje również usługi związane z przedłużaniem lub zagęszczaniem włosów czy zabiegami regeneracyjnymi włosów zniszczonych.

Fryzjer zajmuje się również tworzeniem fryzur okolicznościowych, tworzonych na specjalne okazje takie jak śluby, komunie, sylwester, chrzciny. Doradza klientom w doborze najlepszych środków pielęgnacyjnych oraz we właściwym dbaniu o wykonaną fryzurę.

Zawód fryzjera to zawód manualny, wymagający pewnych umiejętności (np. odpowiednie trzymanie nożyczek, grzebienia, suszarki itd.), które można posiąść tylko poprzez wielokrotnie powtarzane ćwiczenia.

Dlatego też oprócz zajęć teoretycznych kładzie się przede wszystkim nacisk na solidną praktykę, która jest prowadzona w pracowni fryzjerskiej przez profesjonalnych, mających własne salony fryzjerów.

Uczniowie są przygotowani do pracy w zawodzie i do prowadzenia swoich salonów. Zdobywają bowiem umiejętności wykonywania pełnego zakresu usług fryzjerskich, oceny jakości środków kosmetycznych, doboru, obsługi i konserwacji urządzeń i przyrządów fryzjerskich, a także umiejętności fryzjerskie: doboru fryzur w oparciu o zasady antropometrii, doboru kolorystyki włosów, makijażu i ubioru w zależności od typu urody, doboru zabiegów pielęgnacyjnych do rodzaju włosów i skóry.

Absolwent fryzjerstwa może pracować w różnych zakładach fryzjerskich (damskich, męskich), albo prowadzić działalność na własny rachunek.