11.11 uczniowie i nauczyciele oddali hołd

Dnia 10 listopada 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystą akademię przygotowali uczniowie technikum pod opieką nauczycieli p. Moniki Prochenka i p. Justyny Kurcoń.
Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego o godzinie 11.11, włączając się tym samym w akcję Szkoła do hymnu.

Pani Dyrektor Agnieszka Zalewska-Wróbel w tym uroczystym dniu, gorąco powitała wszystkich zgromadzonych na dzisiejszej akademii z okazji Święta Niepodległości.

Jakże pięknymi słowami podkreśliła w swoim przemówieniu to, że po wielu cierpieniach i bolesnych przeżyciach Naród Polski jest WOLNY.

“Jaki piękny dziś mamy dzień, choć taki deszczowy i pochmurny. Jest taki piękny, gdyż świętujemy dziś 104 rocznicę odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej po 123 latach niewoli. Tworzenie nowoczesnej państwowości nie było proste. Trzeba było połączyć systemy administracyjne, gospodarcze, finansowe i oświatowe trzech różnych państw. Wolnością niestety nie dane nam było cieszyć się zbyt długo. Wojna polsko – sowiecka 1920 roku, a następnie II wojna światowa odebrały Polsce z trudem budowaną suwerenność na kolejnych 50-let. Taka jest właśnie nasza historia. Historia, o której musimy pamiętać zwłaszcza my, Polacy. Niepodległość, suwerenność i wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba się o nią starać – po to, żeby o nią nie walczyć.

To, że niepodległość udało się w 1918 roku odzyskać, to wielka zasługa polskich żołnierzy. O nich dziś musimy pamiętać. Nie wolno nam jednak zapominać o tych wszystkich, którzy o Polskę walczyli bez broni w ręku – piórem, słowem, instrumentem muzycznym. To również są bohaterowie niepodległości i wolności. To oni podczas zaborów budowali poczucie wspólnoty polskiej.

Dziś czujemy się zagrożeni. Rosja 24 lutego tego roku wyłącznie z przyczyn imperialistycznych zaatakowała naszego sąsiada – Ukrainę. Wielu spośród nas zastanawia się „Czy Polska będzie kolejnym celem?”. Świat jednak się jednoczy i przeciwstawia agresji. Ukraina z pomocą Polski, Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej z wielką ofiarnością, powoli wypiera agresora ze swojego terytorium. Napawa to nas nadzieją na zwycięstwo Ukrainy i odzyskanie niepodległości.

Listopadową porą pamiętajmy o Tych, którzy zachowali polskość, tradycję i wiarę…, których patriotyzm rodził się w chwilach zagrożenia i niebezpieczeństwa…, którzy walczyli o to, abyśmy mogli żyć i pracować w wolnej Polsce… Nie możemy ich zawieźć…

Nie zapominajmy więc o wolności! Szanujmy suwerenność i doceniajmy niepodległość.

Niech żyje Polska!

Część artystyczna składała się z wierszy, pieśni patriotycznych i przedstawienia najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju od rozbiorów do odzyskania niepodległości w listopadzie 1918 roku.


Chórzystki, przy akompaniamencie gitary, pięknie zaśpiewały “…żeby Polska, żeby Polska, żeby Polska była Polską… “, Rotę i Szarą piechotę. W naszej pamięci zostanie na długo występ Lidii Gawrysiuk i Noemi Famulskiej śpiewających Białe róże, oraz solowy występ Noemi z pieśnią “Dziś idę walczyć, mamo”. Recytacje i śpiewy wzbogaciła prezentacja przygotowana przez uczniów klasy ITC.

Ten uroczysty dzień był dla nas piękną lekcją patriotyzmu i historii.