czwartek, 18 kwietnia, 2024
AktualnościBibliotekaSzkołauczniowieWażne strony

„Modowy pokaz lektur” w ramach działań promocyjnych Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

W dniu 25 listopada br. na sali gimnastycznej odbyło się jedyne i wyjątkowe wydarzenie „Modowy pokaz lektur” – to pierwsze takie zdarzenie, zorganizowane przez naszą szkołę.

P. Monika Słowek przygotowała wraz z uczniami pokaz mody wykorzystując szkolne lektury, a stroje prezentowane przez nich stylizowane były na XVI, XVIII i XIX wiek. Zarówno XVIII, jak i XIX wiek stanowił okres związany z dynamicznym rozwojem mody damskiej i męskiej, a także wzrostem zainteresowania sztuką upiększania. W tym czasie prym wiodły przede wszystkim stroje niezwykle bogate, uszyte z drogich materiałów i misternie zdobione. W garderobach ówczesnych kobiet i mężczyzn można było znaleźć eleganckie surduty, gorsety z fiszbinami oraz tzw. rogówki, czyli suknie ze stelażem złożonym z połączonych taśmami stalowych obręczy.

Zgromadzeni mogli spotkać się np. z Izabelą Łęcką i Stanisławem Wokulskim, Barbarą i Bogumiłem Niechcicami , czy z przedstawicielami naszej narodowej epopei – Telimeną i Rejentem…

W bohaterów lektur wcielili się następujący uczniowie:

• Julia Celińska i Mateusz Kita – Julia i Romeo
  • Marta Magdziak i Daniel Sadłowski – Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski
  • Patrycja Cała i Piotr Bielak – Barbara i Bogumił Niechcic
  • Anastazja Wasyliew i Jakub Wielgosz – Telimena i Rejent
  • Oliwia Adamczyk Bartosz Rogowski – Alina i Kirkor

Pokaz uwieńczył odtańczony przez Oliwię Adamczyk i Piotra Bielaka “walc Barbary” z filmu Jerzego Antczaka “Noce i dnie” do muzyki Waldemara Kazanckiego, który przygotowany był po czujnym okiem p. Beaty Dudziak.

Partnerem pokazu była ,,Wypożyczalnia strojów karnawałowych i teatralnych Magiczny Kufer” w Warszawie. Pokaz realizowany był w ramach działań promocyjnych ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia.