czwartek, 18 kwietnia, 2024
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5
Samorząd

MIEĆ CZY BYĆ? Ponadczasowa problematyka dzieła Moliera.

1 marca 2023 roku uczniowie klas: 1TA, 1TE,2TA,2TB,3TA ZSP Nr 5 w Siedlcach  mieli okazję obejrzeć spektakl pt. Skąpiec, wystawiony  przez Teatr Artenes w CKiS  w Siedlcach. Sztuka – która była inscenizacją popularnej komedii Moliera – przypadła uczniom do gustu.
Ponadczasowy utwór Moliera to komedia charakterów, intryg i wynikających z nich zabawnych sytuacji. Główny bohater, Harpagon zaślepiony jest chorobliwą miłością do swojej wypełnionej pieniędzmi szkatułki i tak naprawdę nie ma dla niego w życiu innych wartości. Ludzkie wady, pragnienia i targające człowiekiem emocje przedstawione zostały  w sposób celny, a jednak z przymrużeniem oka. Złożone perypetie miłosne, rodzinne i finansowe prowadzą jak zwykle do szczęśliwego zakończenia
Ze sceny wartko płynęły dowcipne dialogi. Kostiumy, dekoracje i muzyka nawiązywały do epoki, a cała akcja toczyła się w zawrotnym tempie.
Spektakl w  zwięzłej, przystępnej formie przybliżył uczniom szkolną lekturę, z którą przyjdzie się zmierzyć uczniom klas pierwszych na lekcjach języka polskiego już niebawem!