sobota, 20 lipca, 2024
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5
Aktualności

Wycieczka do Łodzi

Albert Einstein mawiał, że jeden piękny eksperyment jest ważniejszy od dwudziestu opisujących go wzorów. Dlatego tak ważne jest, aby czasem wyjść poza teren szkoły i klasy, po to by zobaczyć, dotknąć, poczuć, zrozumieć naturę świata.… i doświadczyć czegoś, czego nie są w stanie przekazać podręczniki.

Dnia 15 maja 2024r. uczniowie z klas 1 i 2 Technikum uczestniczyli w wycieczce do Łodzi. Pierwszym punktem naszej wyprawy było ORIENTARIUM ZOO. Jest to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświecony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej. Zwiedzający mogą obserwować zwierzęta z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry. To miejsce, gdzie schronienie znalazły gatunki zwierząt zagrożonych wyginięciem. Jedną z największych atrakcji w Orientarium jest podwodny tunel (26 metrów długości). 7 zbiorników oceanicznych mieści ponad 3 miliony litrów wody. Pływa w nich ponad 1300 osobników, które są przedstawicielami 180 różnych gatunków. Wśród nich są jedyne w Polsce ryby gitarowe, unikatowe rekiny brodate oraz majestatyczne płaszczki z ogonami o długości ponad półtora metra. Tutaj mieszkają m.in. żarłacze rafowe czarnopłetwe i żarłacze brunatne. Ogromnych wrażeń dostarczył nam orangutan sumatrzański i jego popisy na linach czy słonie indyjskie w kąpieli… To trzeba zobaczyć (zapraszamy na szkolnego TIK TOKa)!

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było EC1 – największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki z Planetarium oraz sferycznym kinem 3D. EC1 to dawna, nieczynna już elektrociepłownia. „Przetwarzanie energii” – ścieżka dydaktyczna z eksponatami historycznymi, którą przeszliśmy wraz z przewodnikiem, ukazała nam kolejne etapy produkcji prądu – od węgla do jego wykorzystania przy zasilaniu żarówek czy tramwajów. Dwie pozostałe wystawy tematyczne – “Rozwój wiedzy i cywilizacji” i “Mikroświat-Makroświat” z mnóstwem interaktywnych eksponatów zwiedzaliśmy już sami. Jeśli chcesz zobaczyć zorzę polarną, dowiedzieć się jak działa radio, prześwietlić bagaż promieniami Roentgena, zobaczyć pyłki roślin pod mikroskopem elektronowym czy zostać kierownikiem elektrowni atomowej, to jest to miejsce dla Ciebie!

Warto wspomnieć, iż w EC1 znajduje się WAHADŁO FOUCAULTA, zaliczane do 10 najciekawszych i najważniejszych eksperymentów w fizyce. Bo przecież dzięki niemu wiemy, że Ziemia obraca się wokół własnej osi.

Będąc w Łodzi musieliśmy, chociaż na krótką chwilę zatrzymać się na ulicy Piotrkowskiej, najdłuższej handlowej ulicy Europy i posłuchać o historii miasta. Ostatni etap wycieczki to GALERIA MANUFAKTURA – centrum kultury i rozrywki, które powstało w miejscu dawnej fabryki włókienniczej.

Wycieczka dostarczyła nam wszystkim wielu niezapomnianych emocji. Warto odwiedzić Łódź!