sobota, 20 lipca, 2024
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5
AktualnościSzkołauczniowieWażne strony

Apel z okazji Dnia Patrona

21 maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Patrona, generała Władysława Sikorskiego. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości, aby wspólnie uczcić pamięć o wielkim Polaku i bohaterze narodowym.

Podczas uroczystości uczniowie przybliżyli krótką biografię generała Władysława Sikorskiego. Przypomnieli najważniejsze momenty jego życia i działalności, podkreślając jego niezłomną walkę o wolność i niepodległość Polski. Sikorski, jako premier rządu na uchodźstwie i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej, stał się symbolem niezłomności i poświęcenia dla ojczyzny.

Atmosferę podkreśliły pieśni patriotyczne odśpiewane przez szkolny chór. Melodie “Ojczyzna ma”, “Dziwny jest ten świat” i “Miejcie nadzieję” wprowadziły wszystkich zebranych w podniosły nastrój.

Pani dyrektor Agnieszka Zalewska-Wróbel wygłosiła inspirujące przemówienie:

w którym przypomniała młodym ludziom o znaczeniu słów „Ojczyzna”, „walka” i „honor”. Podkreśliła, że pamięć o przeszłości i poświęcenie naszych przodków są fundamentem, na którym budujemy naszą przyszłość. Zachęciła uczniów do refleksji nad tym, co dla nich oznacza bycie patriotą w dzisiejszych czasach.

Uroczystość uświetniła wizyta żołnierzy z 18. Batalionu Dowodzenia w Siedlcach. Goście przedstawili uczniom, na czym polega praca żołnierza oraz zaprezentowali sprzęt wojskowy, który przywieźli ze sobą. Była to niezwykła okazja, by z bliska zobaczyć nowoczesne wyposażenie i dowiedzieć się o warunkach rekrutacji do wojska. Spotkanie to wzbudziło duże zainteresowanie i pozwoliło młodzieży lepiej zrozumieć, jak ważną rolę odgrywają siły zbrojne w zapewnieniu bezpieczeństwa kraju.

W trakcie apelu miała również miejsce prezentacja zakończonego projektu Erasmus+. Uczniowie, którzy brali udział w międzynarodowej wymianie, podzielili się swoimi doświadczeniami i wrażeniami z pobytu w Hiszpanii. Podkreślili, jak ważne są takie inicjatywy w budowaniu międzynarodowej współpracy i wzajemnego zrozumienia.