sobota, 20 lipca, 2024
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5
AktualnościKształcenie zawodoweSzkoła

Remont Korytarza Szkolnego: Warsztaty Parkieciarskie w Akcji

Warsztaty Parkieciarskie – Praktyka & Edukacja

 

  • Ogólny Opis Projektu

Od poniedziałku 25 marca do środy 27 marca mieliśmy okazję gościć fachowców Grupy Parkieciarze Fb, Świat Wykładzin P.H.U. Paweł Szulc i NK Company Cyklinowanie Bezpyłowe, a wszystko to po to, aby nasz szkolny korytarz mieszczący się przy sali gimnastycznej, zyskał nowe oblicze.

  • Inicjatywa i Realizacja

Pan Jarosław Gawina, administrator Grupy Parkieciarze FB oraz wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Parkieciarzy, pomysłodawca projektu, z sukcesem zainicjował i wprowadził na rynek lokalny obecną formę projektów charytatywno-szkoleniowych. Od 2019 roku fachowcy z całej Polski zrzeszeni w Grupie, nie tylko kształcą młodzież, ale także odnawiają oblicza podłóg w różnych instytucjach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola czy domy dziecka. Każdy projekt wymaga zgłoszenia przez koordynatora, którym w naszym przypadku był pan Krzysztof Nowosielski. Dzięki temu, wyżej wymienione firmy i fachowcy zawitali do naszej szkoły, aby przeszkolić młodzież i w czynie społecznym wykonać prace remontowe. Oprócz pracy, wiedzy i rąk fachowców potrzebne są również materiały, a te sponsorowała Loba-Wakol Polska. Dla sponsorów jest to również szansa na prezentację najnowszych rozwiązań i materiałów przed, w trakcie i po wykonaniu prac.

  • Przebieg Warsztatów

Podczas trzydniowych warsztatów nasi uczniowie z zawodu monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie wespół z parkieciarzami i posadzkarzami rozpoczęli prace na korytarzu szkolnym. Na początek zdjęli starą wykładzinę, a następnie grupa fachowców wzięła się za wyrównanie podłoża oraz pomiarów jego stanu wytrzymałości. Następnie uzupełniono, czy też „oklamrowano”, pęknięcia, by przejść do wylania masy Przy okazji tych prac uczniowie nauczyli się oceniać jakość podłoża cementowego przy pomocy pressomesu i Rysika Riri. Kolejnym krokiem było ułożenie wykładziny, która dzień wcześniej rozwinięta została na sali gimnastycznej w celu wyprostowania zagięć i równomiernego ułożenia. Po ułożeniu i docięciu wykładziny w docelowym miejscu, uczniowie przypatrywali się tzw. szyciu, czyli zgrzewaniu wykładziny. Dzięki temu woda nie będzie się dostawać pod spód, a my dłużej będziemy cieszyć się pięknym korytarzem.

 

 

 

 

Piękna Inicjatywa! Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w projekt a efekt końcowy będzie cieszył kolejne pokolenia przez lata;-)