czwartek, 20 czerwca, 2024
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5

Robotyka

  Zawód z przyszłością – czwarta rewolucja przemysłowa

Słowo robot pochodzi od słowiańskiego słowa robota, oznaczającego ciężką pracę, wysiłek. Upowszechniło się ono po wydaniu sztuki R.U.R. (Rossumovi Univerzální Roboti) której autorem jest czeski pisarz Karel Čapek. Mimo iż pierwotnie odnosiło się ono do żywych istot – sztucznie produkowanej, uproszczonej wersji człowieka przeznaczonej do ciężkiej pracy, obecnie słowo to oznacza przede wszystkim urządzenia mechaniczne. Termin robot został jednak ukuty przez pisarza Josefa, brata Karela [Wikipedia].

Aby być wysokiej klasy programistą robotów, należy zadbać o dobry fundament dla nowej porcji wiedzy, którą trzeba przyswoić. Dlatego Innowacja Programowanie robotów jest prowadzona w zawodzie Technik programista. Zawód ten daje najszerszą podstawową wiedze na temat sterowania i programowania robotów przemysłowych ale i także robotów domowych, rolniczych, medycznych itd.

Do biegłego tworzenia i analizowania oprogramowania, oprócz znajomości algorytmiki, języków programowania, niezbędna jest umiejętność tłumaczenia myśli na kod.

Pragniemy, aby nasi uczniowie zostali wyposażeni w odpowiednią wiedzę i umiejętności potrzebne do twórczego działania w zakresie analizy, projektowania i konstrukcji układów, systemów automatyki, sterowania i oprogramowania systemów robotyki.