Kampania społeczna SZKOŁA-OD-NOWA

Celem kampanii jest ułatwienie młodzieży funkcjonowania w szkole po roku nauki zdalnej, pomoc w naprawie relacji społecznych i powrocie do zdrowia psychicznego. Pomysłodawcą kampanii jest psycholog Joanna Węglarz, a organizatorem NPDN Studio Psychologiczne Joanna Węglarz.

Badania pokazują, że młodzież jest w złej kondycji psychicznej. Rok izolacji społecznej spowodował, że prawie 100% uczniów ma problemy ze snem, blisko 80% z odżywianiem, 70% ma wahania nastroju, a ok. 40% problemy z koncentracją. U 10% zaobserwowano symptomy depresyjne, a u 18% zaburzenia psychosomatyczne (bóle głowy, brzucha, brak energii i zdenerwowanie). 70% badanych mówi o pogorszeniu relacji społecznych z rówieśnikami. Ponad połowa przyznała, że czuje się przeładowana otrzymywanymi treściami.

– Szkoła po pandemii będzie inna, gdyż COVID-19 nieodwracalnie zmienił świat, w którym żyjemy.
Nauczyciele i uczniowie muszą się dostosować do nowej szkoły, by była miejscem, które uczy i rozwija społecznie.
Nie ma dla nas dorosłych teraz nic ważniejszego niż pomoc młodzieży w powrocie do równowagi psychicznej – mówi Joanna Węglarz, psycholog i pomysłodawca kampanii SZKOŁA-OD-NOWA.

Celem kampanii społecznej SZKOŁA-OD-NOWA jest zwrócenie uwagi, jak ważna jest kwestia zdrowia psychicznego oraz rozwoju społeczno-emocjonalnego młodzieży – bycia w grupie, kontaktów z rówieśnikami i współpracy, a także podjęcie działań, które pomogą uczniom wrócić do szkoły stacjonarnej po roku przymusowej edukacji zdalnej, dojść do równowagi psychicznej i odbudować relacje społeczne.

W ramach kampanii udostępnione są materiały dla nauczycieli, rodziców, uczniów:

– wyniki badań na temat wpływu pandemii i nauki zdalnej na dobrostan uczniów i nauczycieli
– scenariusze godzin wychowawczych
– prelekcje dla nauczycieli, rodziców i uczniów, które pomogą zrozumieć siebie i innych oraz pozwolą przygotować uczniów do nauki stacjonarnej
– e-book dla nauczycieli Jak wspierać rozwój społeczno-emocjonalny uczniów?
– e-book dla rodziców 10 strategii dla wypalonych rodziców
– infografiki ze wskazówkami i podpowiedziami dla uczniów, rodziców i nauczycieli

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie kampanii https://liblink.pl/AKRI6QRUYH

Pozdrawiam serdecznie.
Pedagog szkolny

źródło: https://liblink.pl/Ly0baflMg4