czwartek, 25 kwietnia, 2024
AktualnościKształcenie zawodowe

Technik Stylista-nowy zawód w ZSP Nr 5.

Dlaczego otwieramy nowy kierunek kształcenia?

Bo rozwoju ciągle nam mało;-) a tak na poważnie to zawód ten jest odpowiedzią na znaczący deficyt wykwalifikowanej kadry o interdyscyplinarnych umiejętnościach w branży przemysłu mody.

Stylista to inaczej doradca, kreator wizerunku. Zawód technik stylista łączy umiejętności z zakresu odzieżownictwa, fryzjerstwa i wizażu. Stylista wykorzystuje umiejętności projektowania i wykonywania kolekcji wyrobów odzieżowych, wiedzy z zakresu doboru barw kolorystycznych, fryzur i makijażu. W branży stylisty bardzo ważną rzeczą jest wiedza i umiejętność tworzenia, wykonywania kreacji, zgodnie z życzeniem klienta. Zawód ten odpowiada na potrzebę klienta bycia atrakcyjnym i zadbanym, poprzez wykreowanie jego nowego wizerunku. Odpowiedni zewnętrzny wizerunek jest nie do przecenienia, gdyż ma wpływ na relacje z innymi, samopoczucie, życie prywatne i zawodowe. Technik stylista to mistrz tworzenia wizerunku klienta. Połączenie elementów projektowania i wykonywania kolekcji wyrobów odzieżowych z elementami projektowania, doboru fryzury oraz makijażu, daje możliwość uzyskania kompleksowego wykształcenia odpowiadającego na potrzeby rynku pracy. Wygląd zewnętrzny jest coraz bardziej ceniony. Obserwuje się jego wpływ na życie zawodowe, dlatego zawód ten uważany jest za zawód przyszłości.

Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, absolwent może kontynuować naukę i doskonalić swoje umiejętności na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, a także w ramach studiów licencjackich i magisterskich. Oferta uczelni i szkół wyższych systematycznie się rozszerza.

Gdzie można kontynuować naukę?

Dostępne kierunki i uczelnie w Polsce to między innymi:

• Wzornictwo, specjalizacja: projektowanie mody na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach,
  • Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów w Łodzi – Politechnika Łódzka,
  • Włókiennictwo, specjalizacja: moda i projektowanie tekstyliów w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej,
  • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach na wydziale Wzornictwo
  • Szkoła Mody w Krakowie,
  • ASP w Łodzi (Wydział Tkaniny i Ubioru) oraz
  • ASP w Warszawie (Katedra Mody na Wydziale Wzornictwa).
  • Oprócz szkół państwowych w Polsce kierunki modowe oferują także prywatne uczelnie: Via Moda, MSKPU, SAPU i School of Form.