sobota, 27 lipca, 2024
AktualnościSzkołauczniowie

Podsumowanie projektu “Europejskie staże”

Praktyki

W ramach projektu “Europejskie staże” zrealizowano dwa wyjazdy na praktyki zawodowe do Hiszpanii, w których wzięło udział 30 uczniów i 4 opiekunów. Pierwszy wyjazd odbył się w dniach 10–24 lutego 2024 roku do Granady, a drugi w dniach 5–19 kwietnia 2024 roku, również do Granady.

Luty 2024

W lutym uczestniczyło 15 uczennic z technikum: fotografia i multimedia, fryzjerstwo, przemysł mody oraz budownictwo, pod nadzorem dwóch nauczycielek języka hiszpańskiego. Praktyki rozpoczęły się od spotkania w siedzibie firmy M.E.P., gdzie odbyło się szkolenie. Uczennice miały różne doświadczenia w zależności od kierunku:

• Technicy fryzjerstwa pracowali w salonie fryzjerskim, ucząc się nowych technik stylizacji włosów.
  • Technicy przemysłu mody zdobywały doświadczenie w atelier, szyjąc stroje flamenco.
  • Technicy fotografii i multimediów zajmowali się fotografią posiłków w kawiarni, choć napotkali trudności z warunkami pracy i komunikacją.
  • Technicy budownictwa pracowali na budowie, ucząc się m.in. szlifowania i malowania ścian.

Kwiecień 2024

W kwietniu 15 uczniów z kierunków: przemysł mody, budownictwo oraz fotografia i multimedia oraz programista wyjechało pod opieką dwóch nauczycieli języka angielskiego.

• Technicy budownictwa pracowali na farmie, budując betonowy cokół pod ogrodzenie.
  • Technicy przemysłu mody szyły suknie flamenco w pracowni krawieckiej.
  • Technicy fotografii i multimediów dokumentowali życie firm i zabytków Granady, a jeden z uczniów prowadził social media organizacji goszczącej M.E.P.
  •  Technicy programiści odbyli kurs umiejętności z takich języków programowania i technologii jak JavaScript, PHP i HTML. Przypomnieli sobie się również podstawy pracy z bazami danych przy pomocy SQL oraz technologie backendowe PHP.

Obie grupy nabyły praktyczne umiejętności, poznały różnice kulturowe i podniosły swoje kompetencje językowe.

Zwiedzanie

Granada

W Grenadzie grupy miały okazję zwiedzić:

• Katedrę i dzielnicę Albaicin, gdzie podziwiali zabytkowe kamienice i małe uliczki.
  • Alhambrę, zespół pałacowo-zamkowy z urokliwymi ogrodami, fontannami i zdobieniami, uznany za jeden z najpiękniejszych kompleksów pałacowych w Europie.
  • Park Naukowy (Parque de las Ciencias), oraz Bio Domo interaktywne muzeum techniki z planetarium i parkiem motyli.
  • Alhama de Granada, znane z wód termalnych i malowniczych widoków (grupa I)
  • Torremolinos –  popularne nadmorskie miasto na Costa del Sol w Andaluzji, znane z pięknych plaż, takich jak Playa de la Carihuela i Playa del Bajondillo (grupa II)
  • Nerja– urocze miasteczko na wschodnim wybrzeżu Costa del Sol, znane z białych domów i brukowanych uliczek. Miasteczko oferuje piękne plaże, takie jak Playa de Burriana, idealne do relaksu i kąpieli słonecznych (grupa II)
  • Szlak Los Cahorros w Monachil, popularny szlak turystyczny w górach Sierra Nevada z wiszącymi mostami i kładkami, rozmieszczonymi pomiędzy malowniczymi wodospadami i formacjami skalnymi (grupa II)

Malaga

W lutym i kwietniu uczestnicy odwiedzili Malagę, gdzie poznali główne atrakcje turystyczne miasta.

• Alcazabę, imponującą mauretańską fortecę z XI wieku, z której roztacza się przepiękny widok na miasto i port.
  • Katedrę w Maladze, znaną jako “La Manquita” (Jednoręka), której budowa rozpoczęła się w XVI wieku.
  • Muzeum Picassa w Pałacu Buenavista, które prezentuje liczne dzieła słynnego malarza, urodzonego w Maladze.
  • Stare Miasto, gdzie spacerowali malowniczymi uliczkami pełnymi sklepów, kawiarni i restauracji, oraz odwiedzili Plaza de la Merced, gdzie znajduje się dom rodzinny Picassa.
  • Dom Picassa, co pozwoliło na jeszcze głębszy wgląd w życie i twórczość artysty (grupa I)

Kuchnia Hiszpanii

Uczestnicy wyjazdów mieli okazję spróbować różnych hiszpańskich potraw:

• Paella z owocami morza i kurczakiem, aromatyczne danie z ryżem, szafranem i warzywami.
  • Tortilla de patatas, hiszpański omlet z ziemniaków.
  • Churros, smażone ciastka podawane z gorącą czekoladą.
  • Typowe hiszpańskie śniadanie, czyli bagietka z sosem pomidorowym i wędliną.

Każde danie było wyjątkowe i różniło się od polskich smaków, jednak uczestnicy zgodnie stwierdzili, że hiszpańska kuchnia jest niezwykle smaczna i różnorodna.

Podsumowanie

Podczas Dnia Otwartego 26 kwietnia 2024 roku oraz Dnia Patrona 21 maja, uczniowie zaprezentowali swoje doświadczenia z wyjazdów na praktyki z projektu “Europejskie staże”

w formie prezentacji. Wyjazdy te nie tylko wzbogaciły ich umiejętności zawodowe, ale także pozwoliły na lepsze poznanie hiszpańskiej kultury, kuchni i historii. Było to niezapomniane doświadczenie, które pozostanie w pamięci uczestników na długo.