środa, 24 kwietnia, 2024
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5
Mazowsze - stypendia dla uczniów szkół zawodowych

Mazowsze-stypendium dla uczniów szkół zawodowych

Jaki jest cel projektu?

Celem projektu „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” jest wzrost efektywności i skuteczności w zakresie kształcenia zawodowego, tak, aby odpowiadało ono na potrzeby zmieniającego się rynku pracy. 

Realizacja projektu pomoże nie tylko uczniom, ale również przyczyni się do zmiany niekorzystnego wizerunku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, stereotypowo odbieranych jako szkoły dla uczniów z niskimi wynikami w nauce, na placówki atrakcyjne, dla ponadprzeciętnych uczniów ze sprecyzowanymi planami zawodowymi na przyszłość.  

Samorząd Województwa Mazowieckiego od 2015 r. wspiera uczniów szkół zawodowych przyznając im stypendia, które mogą wykorzystać na swój dalszy rozwój.

Kto może starać się o przyznanie stypendium?

O stypendia mogą starać się uczniowie szkół zawodowych z terenu województwa mazowieckiego, którzy nie ukończyli 24 roku życia i otrzymali promocję do następnej klasy, bądź ukończyli szkołę podstawową. Uczniowie klas I starający się o stypendium powinni mieć średnią ocen ze wszystkich przedmiotów nie niższą niż 5,25 oraz z 3 dowolnie wybranych przedmiotów nie niższą niż 5,00. Pozostali uczniowie wyższych klas powinni mieć średnią ze wszystkich przedmiotów nie niższą niż 4,50 oraz z 3 wybranych przedmiotów lub modułów zawodowych na poziomie nie niższym niż 5,00.

Jak ubiegać się o stypendium?

Aby złożyć wniosek o przyznanie stypendium należy założyć konto na stronie internetowej projektu www.stypendiazawodowe.oeiizk.waw.pl/ zarejestrować elektronicznie wniosek o przyznanie stypendium oraz przesłać go wraz z załącznikami w ciągu 7 dni roboczych od dnia zamknięcia rejestracji na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Edukacji Publicznej i Sportu, Biuro Wspierania Szkolnictwa Zawodowego, ul. B. Brechta 3, 03-472 Warszawa.

Warunkiem uzyskania stypendium są: 

  • średnia ocen z przedmiotów ogólnych powyżej 4.75, 
  • średnia ocen z trzech wybranych przedmiotów zawodowych powyżej 5.0.

 
Po zakwalifikowaniu, stypendyści pod kierunkiem opiekunów sporządzają Indywidualny Plan Rozwoju Zawodowego Ucznia, w ramach którego sporządzają projekty architektoniczne budynków mieszkalnych jednorodzinnych. 

Za otrzymane środki pieniężne stypendyści mogą zakupić: 

  • sprzęt komputerowy i oprogramowanie
  • wyposażenie stanowiska uczniowskiego, 
  • kursy językowe i zawodowe, 
  • wycieczki przedmiotowe, 
  • materiały biurowe.