sobota, 20 kwietnia, 2024
Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Stypendium Prezesa Rady Ministrów może być przyznane uczniowi szkoły kształcącej w formie dziennej, która umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości.

Kto może otrzymać stypendium?

Stypendium Prezesa Rady Ministrów może otrzymać uczeń, który spełnia przynajmniej jeden z poniższych warunków:

• wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre

Procedura

Wnioski są sporządzane przez samorząd uczniowski, a jeżeli samorząd uczniowski nie został utworzony – przez komisję, w skład której wchodzi od 3 do 5 uczniów wybranych przez ogół uczniów danej szkoły.

Wnioski przedstawia się radzie szkoły, a jeżeli rada szkoły nie została powołana – radzie pedagogicznej. Rada szkoły (lub rada pedagogiczna) zatwierdza kandydata do stypendium.

Zatwierdzony wniosek dyrektor szkoły przedstawia kuratorowi oświaty, w terminie do dnia 10 lipca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym ma być przyznane stypendium.

Kurator oświaty sprawdza zgodność wniosków i po sporządzeniu listy zbiorczej – przedstawia za pośrednictwem ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania – Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 31 lipca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym ma być przyznane stypendium.

Stypendium przyznaje Prezes Rady Ministrów.

W latach szkolnych 2019/2020 – 2023/2024, stypendium może być przyznane dwóm uczniom danej szkoły spełniającym ustawowe warunki.

Wysokość stypendium

Wysokość stypendium określona jest w § 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie stypendiów Prezesa Rady Ministrów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego (Dz. U. z 2019 r. poz.1615) i wynosi 3 000 zł.

Stypendium wypłaca wojewoda w dwóch ratach:

• I rata- do dnia 30 listopada
  • II rata- do dnia 30 kwietnia.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów wypłaca się na rachunek bankowy ucznia lub jego rodziców.

Na wniosek ucznia lub jego rodziców stypendium jest wypłacane w inny sposób.